"דברים לא קורים במקרה!"

ד"ר קארל יונג, אבי הפסיכולוגיה הרוחנית, חקר את הנושא של צירופי מקרים שאינם מקריים. הוא הגדיר צירוף מקרים כזה בשם סינכרוניזציה (Synchronicity)

יונג הסביר ארועים סינכרוניים כהתרחשות מקבילה של אירוע פנימי (מחשבה או הרגשה) ואירוע חיצוני (משהו שקורה בעולם החיצוני ושאינו נובע מפעולה שלנו), וזאת לא בזכות קשר נסיבתי אלא בזכות הקשר שאני מוצא בין האירועים ברמת המשמעות.

אחד המקרים הידועים שעליהם דיווח יונג כדוגמא לארוע סינכרוני, היה כשמטופל שלו סיפר לו חלום שבו ראה חרפושית (מהסוג המצרי), ובאותו רגע ממש שמע יונג נקישה על החלון, וכשהתקרב ראה את אותה חרפושית בדיוק מתדפקת על החלון.  

יונג, שלא רצה להיתפס כמיסטיקן אלא כאיש מדע, עשה את עבודתו המחקרית בנושא הסינכרוניזציה בשיתוף פעולה עם פיסיקאי זוכה פרס נובל בשם וולפגנג פאולי. גם הקשר המתוקשר שלו עם אלברט איינשטיין עזר לו להיתפס כרציני יותר בקרב הקהילה המדעית, בבואו לעסוק בנושא כה שנוי במחלוקת.

יונג הסביר את הארועים הסינכרוניים דרך אופן פעולתם של הארכיטיפים. לדידו, ארכיטיפים הם טרנסגרסיביים, כלומר מסוגלים לפעול לא רק בתחומי המרחב הפנימי, אלא גם בעולם החיצוני. ארוע סינכרוני הוא בעצם הופעה בו זמנית של ביטוי ארכיטיפי בתוכנו (בצורת מחשבה, תחושה, חלום) ומחוצה לנו (בצורת אירוע או התרחשות).

 

מה ההסבר לצירופי מקרים בעלי משמעות?

יונג התעקש שסינכרוניזציה אינה נובעת מעקרון הסיבתיות, אלא מבוססת על בו זמניות. החשיבה הסיבתית – של גורם ותוצאה – נפוצה בפסיכולוגיה. למשל – "בגלל ההזנחה שחווית בילדותך אתה היום אלכוהוליסט". אבל בפיסיקה יש הרבה תופעות שאינן מבוססות על סיבתיות, אלא על התרחשות בו זמנית שאינה יכולה להיות אקראית מבחינה סטטיסטית. לדעת יונג, סינכרוניזציה שייכת לסוג התופעות הללו.

בנוסף, יונג שם לב שתופעות סינכרוניות מתרחשות כשהמיינד שלנו נמצא במצב של רגיעה עירנית, המוגדרת כמצב אלפא. במצב זה, נראה שהנפש שלנו מסוגלת לייצר קשר עם העולם החיצוני באופן שמתבטא בתופעות סינכרוניות.

 

דוגמאות לתרומתם ההתפתחותית של צירופי מקרים

נסיוני האישי כפסיכותרפיסט לימד אותי שלאירועים סינכרוניים חשיבות בתהליך ההתפתחות הפסיכו-רוחני שלנו, בכך שהם עשויים להעניק לנו תובנות, עידוד ואף עזרה של ממש בחיים, שמקורם בעצמי הגבוה.

דוגמא קטנה מהקליניקה: מטופל שלי שהתאבל עדיין על מות אימו, סיפר לי שברגע אחד מאוד מאוד נמוך שהרגיש שהוא לא מסוגל יותר להתמודד עם הכאב הוא פתח את הרדיו. השיר שהושמע בדיוק באותו רגע היה שיר שהיה שומע עם אימו לפעמים כילד. הוא זכר שהיא אמרה לו פעם שבכל פעם שישמע את השיר הזה יזכור כמה היא אוהבת אותו. השיר הספציפי הזה שהושמע ברגע המדויק בו המטופל שלי היה במצב רוח כה ירוד, היה צירוף מקרים שעודד אותו מאוד ואיפשר לו לחזור לתפקד.  

וישנן גם דוגמאות יותר דרמטיות: בתקופה האיומה בה היו הרבה פיגועים באוטובוסים בארץ, היתה לי תלמידה שבקורס שלמדה אצלי קיבלה מסר מוזר. היא שאלה מה לעשות מפני הפחד ההסטרי שלה מחרקים. הפחד הזה גרם לה להשתמש בתרסיסים נגד חרקים בתדירות גבוהה, שאמנם הביאו לכך שהיא לא ראתה מקק כבר שנים, אך במחיר של הרעלת בני משפחתה. המסר שקיבלה היה: "הפחד שלך הוא החוזק שלך". היא לא הבינה את התשובה. אבל באחד הבקרים בשבוע שלאחר מכן, בדרכה לצאת לעבודה, הופיע מולה מקק במלוא הדרו, בעודה אוחזת כוס קפה. היא נבהלה, הפילה את הכוס ושפכה על עצמה את הקפה. בזמן שלקח לה להחליף את בגדיה המוכתמים, היא פספסה את האוטובוס, שבו התרחש אחד הפיגועים הנוראים שהיו אז. השילוב של המסר שקיבלה ביחד עם ההופעה של מקק בתזמון המסוים הזה (שמשמעותו היתה הצלת חייה), במיוחד לאור העובדה שלא ראתה מקק בבית שנים רבות, הוא צירוף מקרים שקשה לקבל כאקראי.  

 

כיצד תזמנו לחייכם צירופי מקרים בעלי משמעות?

האם אפשר ליצור אירועים סינכרוניים באופן יזום? התשובה החד משמעית היא כן. אתן לכם קודם תמונה של איך זה נראה. בקורסים להכשרת פסיכותרפיסטים בגישה רוחנית שנערכים במכללה שלנו, ישנו שעור שבו אני מזמין כל אחד מהתלמידים לשאול שאלה מהותית על חייו ואז שולח את כל התלמידים, כל אחד ושאלתו, החוצה מהבניין, למשך חצי שעה. אחרי חצי שעה חוזרים כולם עם תשובות ברורות!

כיצד קיבלו אותן? אני מלמד אותם כיצד לסנכרן אירוע פנימי עם חיצוני. השאלה שהם שואלים ומתכווננים אליה היא הארוע הפנימי, ועם לב פתוח וקשוב הם יוצאים החוצה אל העולם. זה יוצר מרחב פוטנציאלי, שבו התשובה יכולה להופיע. לדוגמא: התשובה יכולה להימצא בשיחה אקראית שהם זוכים לשמוע, על שלט פרסומת המוצמד לאוטובוס שחולף לידם, או במילים הכתובות על פתק שהתגלגל לפני רגליו של אחד התלמידים שבו היתה כתובה התשובה המדויקת לשאלתו.

דוגמא לאופן שבו מתקבלות תשובות מדויקות בדרך מפתיעה קרתה לאוסנת, יועצת הלימודים במכללה שלנו. היא השתתפה בעצמה בקורס פסיכותרפיה רוחנית, וסיפרה בכיתה לאחר התרגיל, שאדם זר פשוט ניגש אליה ברחוב, כשהמתינה לחצות את הכביש, ואמר לה את התשובה המדויקת למה ששאלה.

 

הנה 4 השלבים שזיהיתי כדרושים לזימון אירועים סינכרוניים:

  1. ניסוח שאלה: כדי ליצור אירוע סינכרוני, יש להתחיל מיצירת אירוע פנימי. הדרך הפשוטה ביותר לעשות זאת היא לנסח שאלה ברורה אחת, שעליה אתם רוצים תשובה. אם תשאלו כמה שאלות, לא תדעו לאיזו מהם התשובה שקיבלתם מתייחסת. בנוסף, חשוב שהשאלה תבטא משהו אמיתי, חשוב, דחוף, אישי. לא משהו תיאורטי או ערטילאי, אלא משהו בעל חשיבות עבורכם. השאלה צריכה להיות קצרה וממוקדת. אמנם ניתן לשאול שאלות כן ולא, אבל עדיף לנסח שאלה פתוחה. דוגמאות לשאלות פתוחות:

        איך עלי לפעול בנושא…                                     

        מה צריך להיות הצעד הבא ב…..

        מה הפתרון לבעיית ה….                                   

        כיצד אני יכולה לעזור ל…

                       

  1. פניה להדרכה: לאחר שניסחתם את השאלה, פנו אל המדריך הפנימי. עיצמו עיניים אם תרצו, ובקשו מהעצמי הגבוה לתת לכם תשובה והכוונה. לדוגמא: "אני פונה אל העצמי הגבוה, אל החלק החכם שבי, ומבקש ממנו להעניק לי את התשובה וההכוונה שאני זקוק לה כדי להתפתח ולגדול".
 
  1. פתיחת הקשב: מרגע שפניתם להדרכה, אפשרו לעצמכם להיות נוכחים ברגע, להתבונן בכל דבר שקורה סביבכם, להקשיב לכל רחש, לחוש, להריח ולטעום. היו במצב של קשיבות ופתיחות ואל תהיו סלקטיביים. כלומר, חשוב שלא תכוונו את תשומת ליבכם לקלוט רק סוג מסוים של אינפורמציה, או לכוון את התשובה שתקבלו. היו נייטראליים ככל יכולתכם, פתוחים וסקרנים לכל מה שיקרה בדרככם. במיוחד, שימו לב לאירועים לא שגרתיים שיתרחשו סביבכם, ולדברים שימשכו את תשומת ליבכם. והכי חשוב – סימכו על ההדרכה הפנימית, שהתשובה אכן תגיע.
 
  1. פירוש: האות או הסימן יגיע, וכשיגיע שאלו את עצמכם מה יכולה להיות המשמעות של האות הזה ביחס לשאלה ששאלתי? התשובה תעלה לפעמים מיד ולפעמים תיקח מעט זמן. לעיתים לא יגיע רק אות אחד אלא כמה, שאותם ניתן לחבר לסוג של סיפור, וכך בעצם מכמה אותות יבנה מסר עמוק ומשמעותי יותר.

רוצים להתנסות בקבלת אותות ומסרים באופן מונחה על ידי מורה מנוסה, שיעזור לכם לפרש את המסרים שתקבלו? 
ללמוד טכניקות פשוטות ויעילות של תקשור עם העצמי הגבוה שלכם המדריך אתכם בחיים?
הצטרפו אלינו לקורס ההכשרה בפסיכותרפיה רוחנית שיפתח בקרוב בתל אביב. ליחצו כאן למידע נוסף  >>>

סינכרוניזציה